test
Izračunavanje plodnih dana
Kako izračunati koji su mi dani „plodni“?
Najšira i najsveobuhvatnija računica intervala plodnih dana je sledeća:
Prvi dan plodnog intervala = najkraći ciklus u protekloj godini minus 20 dana
Poslednji dan plodnog intervala = najduži ciklus u protekloj godini minus 10 dana.
Ovulacija tj. oslobađanje zrele jajne ćelije spremne za oplođenje, se dešava u jednom danu ali su dani koji joj prethode i slede takođe plodni te ih svrstavamo u interval plodnih dana. Naime, spermatozoidi „žive“ i 72 sata u ženskom reporoduktivom traktu što čini 3 dana pred samu ovulaciju plodnim. Jajna ćelija „preživljava“ 24 sata pa može sačekati spermatozoid koji bi je oplodio i ceo dan nakon ovulacije. Pritom je dobro znati da ciklus dužinom može varirati od 21-35 dana što uslovljava i opisanu „matematiku“.Ukoliko se računica obavlja u cilju planiranja odnosa a zbog zatrudnjivanja, uvek se predlaže pouzdanija metoda detekcije ovulacije tj. ultrazvučna folikulometrija. A kada ne želite trudnoću, uvek se savetuje drugi, pouzdaniji oblik zaštite.
Kada 4D?
Kada je najbolje vreme za 4D ultrazvučni pregled?
Bilo kada u toku trudnoće, idealno 20. do 22. nedelje trudnoće.
Pomoću 4D aparata visoke rezolucije, moguće je rano odrediti pol bebe, često već sa 12 nedelja.
U ovom periodu bebe su još uvek „koščate“ i „mršave“ sa sasvim malom količinom potkožnog masnog tkiva, ali dovoljno „male“ da ih u celini možemo sagledati. Kasnije, npr. u 28-oj nedelji, se već nakuplja potkožno masno tkivo, polako raste kosica, a nekada se može videti otvaranje očiju, treptanje pa je i bebina slika „životnija“.
Upozoravajući znaci u trudnoći
Na šta da obratim pažnju, a zbog čega bih se javila ginekologu pre zakazane redovne kontrole?
Na krvavljenje ili sukrvicu, izraženu muku i prekomerno povraćanje, nesvesticu, znake infekcije (povišenu temperaturu, preznojavanje, malaksalost), probleme sa mokrenjem (otežano mokrenje ili pečenje pri mokrenju sa bolovima u slabinama), naglo smanjenje količine mokraće (u odnosu na dnevni unos tečnosti). Jake i uporne glavobolje, smetnje vida, oštar ili stalan bol u trbuhu, otoke, neosećanje pokreta ploda ili njihovo smanjenje, česte i ritmične kontrakcije više od 3 nedelje pre očekivanog termina porodjaja, oticanje plodove vode…
Bolovi u toku trudnoće
Trudna sam sedam meseci i primetila sam, nakon dužeg rada, pojavu bolova u krstima i neobičan osećaj „vučenja“ u donjim partijama stomaka. Da li je to normalno?
Nije normalno i zahteva posetu ginekologu jer po opisu može odgovarati kontrakcijama, a naročito ukoliko primetite da osećaj jenjava nakon odmora na levom poluboku. Dakle, uvek u ovim situacijama trebada legnete I odmorite se, ali i da posetite ginekologa koji će proceniti da li je potrebno uključiti i neku terapiju.
Lekovi u trudnoći
Trudnica sam i ponekad imam glavobolje, što mi se dešavalo i pre trudnoće, redovno merim krvni pritisak i vrednosti su normalne. Da li postoji neki lek koji smem da popijem da bi glavobolja prošla?
Da, Paracetamol.
Ukoliko ste alergični na Paracetamol, druga linija izbora je Brufen (ibuprofen)
Trudnoća i putovanja
Da li smem da putujem tokom trudnoće?
Da, ukoliko se radi o normalnoj i neugroženoj trudnoći. Međutim ukoliko se radi o rizičnoj trudnoći treba izbegavati putovanja, naročito kolima, ili ako su neophodna gledati da se prave pauze na svakih 2 sata. Saglasnost za putovanje ipak treba da tražite od ordinirajućeg ginekologa, a nakon njegovog pregleda.
Otoci, promena težine
Primetila sam nagli prirast u telesnoj težini i otoke sa kojima se budim. Da li je to opasno?
Da, potrebno je da se javite ginekologu kako bi se proverila vrednost krvnog pritiska ali i obavile dopunske laboratorijske analize a potom i savetovao dalji postupak. Ovo mogu biti propratne pojave povišenog pritiska u trudnoći koji smatramo jednom od čestih i ozbiljnih komplikacija. Dakle, normalan prirast u telesnoj težini tokom trudnoće je do 12 kg, a svaki nagli prirast tj. više od 2 kg nedeljno, mora Vam skrenuti pažnju.
Depilacija i trudnoća
Da li smem da se depiliram u trudnoći?
Da, ali da ne bude depilacija vrućim voskom jer visoka temperatura ne odgovara plodu.
Ranica na grliću
Imam „ranicu“ na grliću materice. Koliko je to opasno?
„Ranica“ je neslavni naziv za čestu promenu na grliću materice koja ne mora biti opasna. Medicinski naziv je ektopija tj. prisustvo jedne vrste epitela tamo gde mu nije mesto. Naime, epitel iz kanala grlića materice se pojavljuje na spoljnoj površini grlića, što se vidi kao crveno polje, a nastaje kao posledica : infekcije ili mehaničke povrede grlića tokom porođaja ili je normalna fiziološka pojava uslovljena cikličnim hormonskim fluktuacijama karakterističnim za reproduktivni period. Ova promena se u najvećem broju slučajeva sanira spontano ili po izlečenju eventualno prisutne infekcije. Ali njeno postojanje zahteva kolposkopski pregled sa PA testom i analizom vaginalnog sekreta jer se tek po pristizanju rezultata možemo izjasniti da li se radi o normalnoj fiziološkoj pojavi ili nečemu drugom što zahteva terapiju ili praćenje.
Polip u grliću materice
Rečeno mi je da imam polip u grliću materice. O čemu se zapravo radi, da li se treba i kako lečiti i koliko je to opasno?
Polip predstavlja sasvim malu, dobroćudnu, jezičastu tvorevinu tj. trakastu izraslinu porekla sluznice koja se nalazi u kanalu grlića materice. Obzirom da polip viri iz kanala grlića materice a da je dobro prokrvljen , nekada se može nakon odnosa pojaviti krvarenje, što može izazvati strah od ozbiljnog oboljenja. Nekada se može smatrati mehaničkom preprekom prolasku spermatozoida i predstavljati malu otežavajuću okolnost u zatrudnjivanju. Uzrok nastanka je nepoznat, ali se uvek predlaže odstranjivanje opisanog izraštaja (polipektomija), uz kiretažu samo kanala grlića materice. Polip se, zajedno sa sluznicom cervikalnog kanala iz koje je nastao, upućuje na detaljniju histološku analizu. Radi se o kratkotrajnoj, bezbolnoj intervenciji koja ni na koji način ne remeti Vaš svakodnevni komfor i aktivnosti.
Otok spoljnih polnih organa
Od pre nekoliko dana primetila sam pojavu otoka sa jedne strane u predelu spoljnih polnih organa (polne usne). Iz dana u dan otok je sve veći i bolniji (teško sedim, idem…). Veoma sličan problem sam imala pre nekoliko godina kada su mi rekli da se radi o abscesu Bartholinove žlezde i odlučili se za malu intervenciju. Da li je moguće da se isti problem ponavlja? Šta je zapravo absces Bartholinove žlezde, kako se leči i da li je moguće izlečenje?
Proces zapaljenja Bartholinieve žlezde ima tendenciju ponavljanja, pa je vrlo moguće da je ovo nova epizoda već Vam poznatog „problema“ (što ipak treba da potvrdi ginekolog pregledom). Iako se radi o veoma neprijatnom i bolnom procesu, u suštini je veoma bezazlen. Naime, Bartholinieve žlezde su parne žlezde smeštene simetrično u polnim usnama, sekretorno aktivne i odgovorne za održavanje vlažnosti vagine. U jednom trenutku može doći do zapušenja jednog od otvora I tada dolazi do nagomilavanja stvorenog sekreta unutar žlezde kao i njegove infekcije, što se ispoljava kao veoma bolan otok, na dodir topao, crveno prebojene kože iznad samog procesa. Dakle, absces predstavlja nešto veću nakupinu gnoja. Pravo rešenje je zarezivanje na samom vrhu otoka nakon čega istice gnojni sadržaj a pacijentkinja oseti trenutno veliko olakšanje. Potom se „rana“ ispira (kako se načinjeni otvor ne bi zatvorio pre vremena, a gnojni proces obnovio) uz istovremenu upotrebu i antibiotika. Ukoliko se problem previše često ponavlja , može se pristupiti i nekom trajnijem rešenju tj. formiranju trajnog veštačkog otvora žlezde (tzv. „izvrtanje“ žlezde ili marsupijelizacija), ali i odstranjenju žlezde u potpunosti.